Vladimir Nikolić: Iskazano poverenje u rad službenih lica
30/12/2023
Vladimir Nikolić: Iskazano poverenje u rad službenih lica
Nakon odigrane 134 utakmice Super rukometne lige u takmičarskoj sezoni 2023/24, vreme je da se osvrnemo na dosadašnji tok prvenstva i ono što je u fokusu rukovostva Lige od prvog trenutka, a to je regularnost takmičenja. Gospodin Vladimir Nikolić, pomoćnik Direktora za suđenje, izneo je svoja zapažanja vezana za rad službenih lica.
- Do sada je odigrano 50 utakmica u ženskoj i 84 u muškoj konkurenciji. U ovu sezonu smo ušli bez dobrog broja iskusnih službenih lica, kako sudija i kontrolora, tako i delegata, što je automatski moj posao učinilo složenijim i izazovnijim. Izazov prestavlja veliki broj utakmica u jednom kolu, računajući da, pored Super rukometne lige, treba delegirati i Super B ligu, pa imamo 29 utakmica u jednom kolu. Kada to pomnožimo sa tri dolazimo do broja od 87 službenih lica po kolu, što nije nimalo lak zadatak, s obzirom na to da su ekipe, pogotovo u ženskoj konkurenciji, dosta izjednačene. Na početku sam se opredelio za tri grupe sudija: prvu čine nosioci – oni koji su godinama unazad dobijali najveću odgovornost i imaju ogromno iskustvo, u drugoj su tzv. starosedeoci, koji su na listi najvišeg stepena takmičenja desetak i više godina, ali nisu imali pravu priliku u adekvatnoj meri, a sada su zastupljeni i polako ih priključujem prvoj grupi. Konačno, akcenat sam stavio na mlade sudije, jer polako, pored 3-4 mlada para, kroz niži stepen takmičenja pripremam još desetak parova, da u dogledno vreme naslede iskusnije kolege. Sve u svemu, zadovoljan sam učinkom službenih lica i njihovom voljom da napreduju iz kola u kolo.
Imali ste hrabrost da za neke derbi utakmice u Super rukometnoj ligi za rukometašice delegirate mlade sudije, što je bilo iznenađenje za širu javnost, a ispostavilo se kao pravi potez sa Vaše strane. Kako ste zadovoljnim učinkom mlađih parova?
- Moram da naglasim da u stručnom delu imam podršku svih rukometnih činilaca, kako rukovodstva Lige, tako i rukovodstva Rukometnog saveza Srbije. Međutim, pravac usmeravanja službenih lica je isključivo moja ideja i samim tim isključivo moja odgovornost. Generalno sam vrlo zadovoljan učinkom službenih lica, a posebno učinkom mlađih. Neke sporadične greške su se dešavale, ali najvažnije je da nisu bile tendenciozne i sa namerom, te da nijednog momenta nisu uticale na realni plasman ekipa spram igračkog kvaliteta i potencijala.
Mnogo truda uloženo je u stalnu komunikaciju i saradnju sa službenim licima, čak su održani i sastanci po regionima. Kakav je bio odziv i reakcija službenih lica?
- Direktor Lige Dejan Milenković, sa kojim imam izuzetno dobru saradnju, kao i sa kompletnim rukovodstvom takmičenja, je sa svoje strane gledao da tehnički deo posla i on i rukovodstvo, svako u svom domenu aktivnosti, obave maksimalno kvalitetno. Stručni deo je na meni i u tom pravcu smo i organizovali sastanke sa službenim licima po regionima. Na svim sastancima, posle analize dotadašnjeg dela prvenstva, obavljeni su razgovori sa službenim licima, koji su imali savetodavni kontekst – na šta bi trebalo obratiti pažnju i šta bismo možda mogli popraviti i unaprediti. Efekti tih sastanaka su u nastavku takmičenja bili vidljivi. Zadovoljni smo odzivom i reakcijom službenih lica na teme sa sastanka.
Šta je po Vašem mišljenju još potrebno unaprediti? Drugi deo sezone biće sigurno uzbudljiviji i neizvesniji, a naročito kako se bude bližio kraj sezone i borba za konačan plasman bude u punom jeku.
- Tako je, u prolećnom delu sezone utakmice su mngo zahtevnije, jer će se ekipe svim snagama boriti za što bolji plasman. Koliko imam uvida, pojedini klubovi su se već dosta pojačali i možemo očekivati mnogo neizvesnije i interesantnije utakmice. Što se tiče našeg dela posla, trudićemo se da, kao i do sada, svojim delovanjem doprinesemo kvalitetu takmičenja. Regularnost mora da bude na najvišem mogućem nivou. To je primarni cilj. Zatim, objektivnost uz normalne, sporadične greške, kojih je bilo i biće, ali bez ikakve tendencije. U fokusu će biti i postizanje discipline i poštovanja među svim učesnicima takmičenja, kako igrača, trenera i rukovodilaca, tako i službenih lica, gde je akcenat na tome da se svako skoncentriše na svoju oblast aktivnosti. Da se treneri i igrači fokusiraju na samu igru, a da manje u njihovom fokusu budu službena lica.
Da li je do sada bilo žalbi od strane klubova? Ako jeste, kakva je bila reakcija na njihove primedbe?
- Na 134 odigrane utakmice nije bilo zvaničnih žalbi na rad službenih lica, osim par utakmica, gde su klubovi imali određene primedbe na dešavanja. Kao što sam već istakao, sporadičnih grešaka je bilo, ali one su sastavni deo ovog posla i najvažnije je da nisu bile tendenciozne. Tamo gde je bilo potrebe, službena lica sankcionisana su na adekvatan način. Pored Super rukometne lige imali smo i Svesrpski kup u Lazarevcu, gde sam gledao da budu teritorijalno zastupljena službena lica, pa smo imali na jednoj utakmici sva četiri službena lica iz Vojvodine, na drugoj iz Beograda, na finalu sva četiri sa Kosova i Metohije (CS). To je prošlo uz puno pohvala i drago mi je što je ta moja inicijativa prepoznata. Imam podršku svih činilaca u rukometu, a od strane klubova, rukovodstva Lige i Saveza sam dobio pohvale za dosadašnji rad. Ljudi iz nemalog broja klubova su taj rad prepoznali i ukazali mi podršku, što je jako bitno za našu struku i radujem se nastavku sezone, koji će doneti još interesantnije i neizvesnije utakmice.